16. október - Svetový deň potravy

Organizovať Svetový deň potravy sa uzniesli účastníci konferencie, ktorú pripravila Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo FAO v roku 1979. Do jeho pripomenutia sa zapája viac ako 150 krajín vo svete vrátane Slovenska. Aj najnovšie výskumy dokazujú, že práve výživa je jedným z hlavných faktorov kvality života a zdravia. Správna výživa má všeobecne pozitívny vplyv aj na kvalitu života seniorov. V dôsledku nevhodného stravovania môže u nich dochádzať k zhoršovaniu zdravotného stavu napr. k poruchám imunity, k úbytku svalov a zhoršeniu pohyblivosti (čím sa znižuje schopnosť postarať sa o seba). Vo výžive seniorov je preto potrebné zamerať sa na niekoľko aspektov stravovania:

Zloženie stravy – strava má byť pravidelná, chutná, lákavá na pohľad. V prípade potreby je potrebné upraviť konzistenciu stravy a rešpektovať dietetické požiadavky.

Energetická hodnota – potreba energie môže klesať v súvislosti so znížením aktivity. Doporučená výška energetického príjmu osôb starších ako 60 rokov je 8000 – 8400 kJ. Základná energetická potreba však môže byť niekedy zvýšená vplyvom niektorých chronických ochorení (srdcová alebo dychová nedostatočnosť).

Bielkoviny – zvýšená chorobnosť v tomto štádiu života, ich horšie využitie, zvyšuje nároky na príjem bielkovín a ich kvalitu, preto množstvo bielkovín nemôžeme znižovať. Je však potrebné zmeniť pomer zastúpenia rastlinných a živočíšnych bielkovín v prospech živočíšnych (mäso, mlieko, mliečne výrobky, vajcia).

Vitamíny – častý nedostatok vitamínov je u seniorov spôsobený ich zhoršeným vstrebávaním. Je teda dôležité ich množstvo mierne zvyšovať. Dôležitý je dostatočný prísun vitamínov E, beta – karoténu, vitamínu C, kyseliny listovej, vitamínu B 12. Najviac sa ich nachádza v ovocí a v zelenine.

Minerálne látky – seniori často trpia nedostatkom niektorých minerálnych látok a to zvlášť železa, zinku a vápnika. Je preto potrebné zamerať sa na ich prísun v potrave, prípadne po konzultácii s ošetrujúcim lekárom ich do organizmu dodávať vo forme potravinových doplnkov.

Tekutiny – s vyšším vekom sa stráca pocit smädu, preto sa u seniorov často stretávame s dehydratáciou (odvodnením). Zlým zavodnením organizmu sa zvyšuje riziko trombóz a zápchy, dehydratácia spôsobuje nepríjemný pocit v ústach, častejší výskyt infekcie močových ciest, zhoršené prekrvenie mozgu (spôsobuje zmätenosť). Dôležité je teda pravidelné pitie nápojov v priebehu celého dňa. Minimálny príjem tekutín by mal byť 2 litre za 24 hodín. Najvhodnejšie sú stolové vody kombinované s minerálnymi, ovocné a bylinné čaje, prírodné ovocné šťavy a riedené džúsy.

V článku boli použité informácie z práce Mgr. Drahomíry Balkovej  z Prešovskej univerzity - Fakulty zdravotníctva, Katedry ošetrovateľstva. Celý materiál nájdete TU
 

Späť na aktuality Zobraziť staršie články
PARTNERI
  • Počet zobrazení: 1,484,204