Cítite sa osamelo? Skúste život so psom.

Seniorský vek so sebou prináša aj čas, ktorý je čoraz ťažšie zmysluplne naplniť. Dokonca aj keď nežijete sám, predsalen už množstvo povinností ubudlo a bohužiaľ, odchádzajú i priatelia, s ktorými sme si veľmi rozumeli. Stará múdrosť hovorí, že najvernejším priateľom človeka je pes. Nefrfle, neotravuje, nečaká odpovede, ale zato je pozorným poslucháčom, strážcom a verným spoločníkom. Avšak nie každý je vhodný pre ľudí v seniorskom veku.

Na niekoľko rád, ako si vybrať psíka, ktorého zvládneme aj vo vyššom veku, sme sa opýtali MVDr. Aničky Salajovej z Veterinárnej nemocnice Bennett v Bratislave.

Seniorhelp: Najskôr teda otázka pôvodu. Vziať si psíka z chovnej stanice alebo z útulku?

Anička Salajová: Záleží na tom, či človek túži konkrétne po nejakom plemene, alebo by radšej poskytol domov opustenému psíkovi. Neraz aj v útulkoch sa nachádzajú psíkovia čistej rasy. Čistokrvný psík je taktiež podstatne drahší, aj tu si ale človek môže vybrať, či chce mať psíka s papiermi alebo bez. Ani v mnohých útulkoch to ale nie je úplne zadarmo.

Seniorhelp: Vybrať si šteniatko alebo staršieho psíka?

Anička Salajová: Závisí od veku seniora. Je potrebné si uvedomiť, že psík sa dožíva cca 12 – 15 rokov. Senior by mal uvážiť, ako dlho sa bude vládať starať o psíka a kto sa oň postará, ak sa on sám už o psíka postarať nedokáže. Navyše šteniatko je veľmi dynamické a potrebuje veľkú starostlivosť pri výchove základných povelov a návykov. Preto by som odporučila – psíka, ktorý je už dospelý, jeho povaha je už zrejmá, vie poslúchať a očakáva skôr láskavú hladkajúcu ruku než dynamické hry. Naopak príliš starý psík môže mať už zdravotné problémy a to je veľakrát finančne aj psychicky náročné.

Seniorhelp: Je vhodnejšia fenka, alebo psík?

Anička Salajová: Záleží od povahy zvieratka, ale psík býva energickejší, vytrvalejší, má väčšiu silu a za hárajúcou fenkou je ochotný rozbehnúť sa bez ohľadu na to, či mu jeho pán bude stačiť. Fenka je zvyčajne pokojnejšia, učenlivejšia, prítulnejšia a menej agresívna. Je však na ňu treba dávať veľký pozor, keď hára, aby nedošlo k nechcenému tehotenstvu. Mnohé útulky už psíkov kastrujú a sterilizujú, čo je pre psíka ale aj nového majiteľa podstatne lepšie.

Seniorhelp: Akého veľkého psíka vybrať?

Anička Salajová: Treba si uvedomiť, či pôjde o psa, ktorý bude žiť vonku, alebo v byte. Ak vonku, môže byť aj väčší, ale ľahšie sa vychováva menší pes.

Seniorhelp: Aké plemeno je najvhodnejšie?

Anička Salajová: Odpovedala by som všeobecne, pretože vhodné sú aj tie zvieratká, ktoré majú „pestrejší rodokmeň“. Aby sa čo najviac eliminovali zdravotné problémy, je lepšie vyberať psíkov, ktorých vzrast je súmerný. Dlhé psy mávajú problém s chrbticou, psy na dlhých, alebo krátkych nohách zasa problémy s kĺbami. Aj previsnuté uši sú síce krásne, ale keďže sa pod ne horšie dostáva vzduch, môžu v nich vznikať zápaly, kvasinkové infekcie. Z praktického hľadiska sú vhodnejšie krátkosrsté zvieratká, pretože im netreba komplikovane rozčesávať hrivu, ľahšie sa kúpu a po prechádzke v daždi neprinesú domov na srsti toľko vody, blata, lístia, či iných nepotrebností.

Seniorhelp: Čím psíka kŕmiť?

Anička Salajová: Nie je dobré, kŕmiť psíka tým, čo bežne varíme pre seba. Ak už mu to dáme, treba sledovať, či mu to nespôsobuje ťažkosti (hnačku, malátnosť obezitu, problémy so srsťou, kožou). Pes potrebuje určité živiny, ktoré ťažko odhadneme v bežnej strave. Navyše, pes si zvyčajne sám vyberie, čo mu chutí (značku granúl, konzervy, varené jedlo, zelenina, ovocie). Avšak tak, ako u ľudí, aj u psa musíme dbať na pestrosť stravy a prísun tekutín. Sladkosti majú podobný účinok ako u ľudí. Neprospievajú a aj u psov môžu vyvolať ťažké zdravotné problémy. Veľa ľudí si ani neuvedomí, že napríklad čokoláda alebo hrozno sú pre psíka toxické. Veľký pozor by si mali ľudia dávať na najlacnejšie granule, či konzervy, ktoré skutočne nemajú vyvážený podiel všetkých potrebných živín.

Seniorhelp: Na čo máme pamätať, keď si psíka chceme od chovateľa alebo z útulku odniesť domov?

Anička Salajová: Psík by mal mať očkovací preukaz, v ktorom by si mal nový majiteľ skontrolovať posledné očkovanie a odčervenie. Každoročne je majiteľ povinný dať zaočkovať psíka na besnotu, plus očkuje sa aj proti mnohým infekčným ochoreniam. Odčervenie by sa malo robiť každé tri mesiace. A samozrejme je vhodné chrániť psíka aj pred vonkajšími parazitmi, ktoré prenášajú mnohé závažné ochorenia.

www.bennett.sk

Viac článkov o chove rôznych zvieratiek nájdete v podstránke www.seniorhelp.sk  Životný štýl

Späť na aktuality Zobraziť staršie články
PARTNERI
  • Počet zobrazení: 1,481,414