Opatrovateľka seniorov v Rakúsku a rodinné prídavky

Na stránke www.seniorhelp.sk sme už viackrát spomínali naše opatrovateľky, ktoré sa rozhodli starať o seniorov v Rakúsku. Prednedávnom nás oslovila, nazvime ju pani Adriana:
"Som rozvedená, mám vo svojej opatere dvoch synov. Keďže na východe Slovenska, kde som robila kozmetičku, som si nedokázala získať prácu, urobila som si živnosť na opatrovanie seniorov v Rakúsku. Starám sa o 89-ročnú diabetičku. Robím všetky domáce práce, nakupujem, dávkujem lieky, pichám inzulín, atď. Ide predovšetkým o psychicky náročnú prácu. Veľa žien, tak ako ja, pracuje v Rakúsku aj kvôli rodinným prídavkom, ktoré sú oveľa vyššie ako na Slovensku, a to nehovorím o plate. Je to smutné, že slovenské ženy - matky musia pracovať v zahraničí, aby uživili svoje deti. Rozvedené ženy však na Slovensku nepoberaju žiadne rodinné prídavky - pozastavili nám ich, pretože máme živnosť v Rakúsku. Keď som požiadala o prídavky na deti v Rakúsku, z tamojších rodinných prídavkov mi automaticky odpočítali výšku prídavkov, aké by som dostala, ak by som pracovala na Slovensku. Ani po upozornení, že na Slovensku prídavky na deti nedostávam, mi celú sumu nepriznali s tým, že ich mám pýtať na Slovensku. Na Slovensku mi žiadosť odmietli, pretože pracujem v Rakúsku... A tak dookola. Prosím, poraďte, čo robiť?"

O stanovisko - Ako je to s prídavkami na deti pre rodiča, ktorý pracuje v Rakúsku, sme požiadali Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Z mediálneho odboru ministerstva nám stanovisko poskytla Mgr. Daniela Šulcová: „ Podľa článku 67 má nárok na rodinné dávky osoba podľa právnych predpisov členského štátu, v ktorom je zamestnaná, alebo samostatne zárobkovo činná. V prípade, že vzniká nárok na rodinné dávky v dvoch členských štátoch, výška rodinných dávok má po spočítaní dosahovať sumu najvyššej dávky.
Rakúska strana postupuje správne, keď vyplatila stažovateľke len rozdiel medzi slovenskou a rakúskou dávkou. Otec detí je zrejme zamestnaný a má nárok na rodinné dávky v SR. (Aj keď ide o rozvedených manželov.) Aj slovenská strana postupovala správne, ked jej neboli priznané rodinné dávky v SR, pretože je zamestnaná v Rakúsku. Navrhujeme preto, aby o rodinné dávky požiadal otec detí a tieto poukazoval matke detí.“

 

PARTNERI
  • Počet zobrazení: 1,499,202