Ako nepodľahnúť horúčave

Ak sme pred niekoľkými desiatkami rokov vzdychali na vrchole leta pri 25oC, dnes nás už neprekvapí teplota 35oC a viac. Horúčavy nás síce neprekvapia, ale nejednému seniorovi skomplikujú život. Kolabujúci ľudia denne končia v nemocniciach. Bohužiaľ, nejednému už nemožno pomôcť. Klimatizované priestory či už doma alebo v bežných obchodoch u nás ešte nie sú samozrejmosťou. Ako sa teda zachovať, aby sme horúčavy znášali čo najlepšie? Z rád odborníkov vyberáme tie najpodstatnejšie:

1. Nie je dobré, zdržiavať sa na priamom slnku. Preto sa snažte vybaviť potrebné dopoludnia do 10. hodiny. Potom sa už snažte veľa odpočívať v tieni alebo vetranej miestnosti bez priameho slnka, večer, keď sa už opäť ochladí, vyberte sa na prechádzku.

2. Pitný režim – pite málo, ale často. Starí ľudia nepociťujú smäd, preto im treba pitie pripomínať. Dospelý človek má denne vypiť asi dva – tri litre tekutín vo viacerých malých dávkach. Polovicu z pitného režimu má tvoriť obyčajná voda, tretinu minerálne vody, zvyšok čaje (čerstvo pripravené ovocné a zelené) a šťavy (zriedené vodou, alebo domáca citronáda – voda s citrónovou šťavou a trochou medu). Chladené nápoje nie sú vhodné (telo vyvíja viac energie, aby vyrovnalo teplotu), ale skôr vlažné (minimálna teplota by mala byť 16oC). Alkohol dehydruje, takže nie je vhodný. Viac v článku Čo piť? TU
3. Stravovanie – jedzte ľahké jedlá (hlavne zeleninové, cestovinové, ryby, chudé mäso), upravené varením, dusením, pečením (vo vlastnej šťave, na vode – maslo alebo iný tuk pridať až v závere úpravy). Jedlo by nemalo byť ani veľmi sladké, ani veľmi kyslé, ani veľmi korenené. Tak, ako pri nápojoch, jesť častejšie menšie dávky.

4. Oblečenie – ľahké, netesné, z prírodných materiálov (bavlna, ľan, hodváb), obuv vzdušná.

5. Vlažná sprcha – doprajte si ju viackrát za deň. Uvidíte, ako vás osvieži. Aj pred spaním.

6. Buďte pripravení na problém – aj pri dodržiavaní všetkých odporúčaní sa môže vyskytnúť zdravotný problém. Majte preto stále pri sebe dajakého človeka alebo aspoň telefón, mimo domu mobil. Aby ste si mohli privolať pomoc a aby mohli byť vaši blízki s vami v kontakte a pokojní, že ste v poriadku.

Spracované z informácií ÚVZ SR, www.vusch.sk, www.copijeme.sk
 

Späť na aktuality Zobraziť staršie články
PARTNERI
  • Počet zobrazení: 1,475,078