Prečo sú seniori menej odolní voči zápalu pľúc?

12. novembra si pripomenieme Svetový deň pneumónie (zápalu pľúc), ktorý je hlavnou príčinou úmrtí u seniorov vo veku nad 65 rokov. Napriek tejto skutočnosti, mnoho starších ľudí a ich opatrovateľov, nepozná fakty o zápale pľúc.
Dr William Schaffner, prezident Národnej nadácie pre infekčné choroby a vedúci katedry preventívneho lekárstva na Vanderbilt University School of Medicine o zápale pľúc a jeho dopadu na seniorov, uvádza:
„Pneumónia je infekcia pľúc . Toto ochorenie sa môže pohybovať od mierneho až po ťažké stavy, v niektorých prípadoch môže byť až fatálne a pacient mu podľahne".

Každý z nás nosí v krku a nose baktérie. Prečo sú teda starší ľudia ohrozenejší?

Dr Schaffner hovorí, že je niekoľko dôvodov:

1. Krehkosť. Starší ľudia sú slabší ako iné osoby, nedokážu vykašliavať sekréty z pľúc. Tie potom majú tendenciu ísť dole do priedušiek a spôsobiť infekciu.

2. Oslabený imunitný systém. Starší mávajú aj slabší imunitný systém, a preto telo len ťažko bojuje proti infekcii. Okrem toho môže byť v dôsledku chemoterapie, alebo dlhodobého užívania liekov, potlačený imunitný systém, ktorý sa infekcii nedokáže brániť.

3. Zdravotný stav. Seniori môžu mať iné ochorenia - napr cukrovku , Parkinsonovu choroba , onkologické ochorenia a ďalšie, ktoré z vyšujú riziko zápalu pľúc. Ak má človek pľúcne ochorenia ako je cystická fibróza, astma, CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc), bronchiektázie, riziko nákazy zápal pľúc sa zvyšuje.

4. Chirurgické zákroky a bolesť. Seniori, ktorí absolvovali operáciu, sú na ochorenie vnímavejší. Tí, ktorí trpia bolesťami, alebo užívajú lieky proti bolesti, majú tendenciu robiť plytké nádychy, čo má za následok zhromažďovanie hlienu v pľúcach a následné ochorenie pľúc.

Príznaky zápalu pľúc:

• Kašeľ
• Horúčka
• Zimnica
• Dýchavičnosť
• Bolesť na hrudi
• Zelený alebo žltý hlien, ktorý príde pri kašli
• Pocit letargie
• Nedávno prekonané prechladnutie alebo chrípka, po ktorých sa stav pacienta zhorší.

Liečba pneumónie

Bakteriálna pneumónia sa zvyčajne lieči antibiotikami. V prípade, že je infekcia vírusová, lekár nasadí anti-vírusovú medicínu. Lieky treba vybrať všetky i v prípade, že sa paciemnt cíti lepšie, pretože ak sa zastaví podávanie lieku príliš skoro, môže sa zápal pľúc vrátiť. Je tiež potrebné piť veľa tekutín a zdravo sa stravovať, pri problémoch s dýchaním je vhodné dať chorému aj kyslík. Ľahšie prípady pneumónie môžu byť v domácej starostlivosti, ale pri závažnejšom priebehu ochorenia je potrebná hospitalizácia.

Prevencia zápalu pľúc

Zápalu pľúc u starších ľudí zvyčajne predchádza chrípka, takže počet prípadov pneumónie narastá práve počas chrípkovej sezóny. Pneumokoková vakcína chráni proti pneumokokom aj proti bakteriálnemu zápalu pľúc. Dr Schaffner odporúča, aby sa všetci ľudia vo veku nad 65 rokov dali každoročné zaočkovať proti chrípke, dokonca aj opatrovatelia, aby zabránili svojmu ochoreniu a zabránili tak prenosu choroby na opatrovaného. Vhodné je aj pravidelné cvičenie, ktoré otužuje telo a tým prispieva k udržaniu zdravia seniorov.

Prevzaté, upravené a preložené zo stránky www.agingcare.com
 

Späť na aktuality Zobraziť staršie články
PARTNERI
  • Počet zobrazení: 1,485,052