Ako prekonať horúčavy

Ak sme pred niekoľkými desiatkami rokov vzdychali na vrchole leta pri 25 stupňoch Celzia, dnes nám už hrozí teplota 35 stupňov Celzia aj viac. Horúčavy nás už síce neprekvapia, ale nejednému seniorovi skomplikujú život. Kolabujúci ľudia denne končia v nemocniciach. Bohužiaľ, nejednému už nemožno pomôcť. Klimatizované priestory či už doma alebo v bežných obchodoch u nás ešte nie sú samozrejmosťou. Ako sa teda zachovať, aby sme horúčavy znášali čo najlepšie? Z rád odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva SR vyberáme najpodstatnejšie desatoro:

1. Nalaďte sa na leto
Obklopte sa letnými vecami – fotky z dovolenky, či obrázky obľúbených destinácií. Veľa vetrajte, aby ste mali v byte čerstvý vzduch. Ráno si doprajte nenáročné cviky, aby ste sa prebudili a naštartovali svoje telo. Obklopte sa kvetmi a príjemnými farbami.
Náš tip: doprajte si osviežujúci nápoj z čerstvého ovocia a ak môžete, rannú prechádzku na čerstvom vzduchu.

2. Vyberte si vhodné oblečenie
Výber oblečenia je veľmi dôležitý, pretože nesprávny materiál zabraňuje odparovaniu potu. Odev by mal byť ľahký, jednovrstvový a z prírodných materiálov. Najvhodnejšie sú svetlé farby. Topánky by mali byť pohodlné a otvorené, vyrobené z kvalitných materiálov.
Náš tip: Pokiaľ idete von, dajte si slamený klobúk. Ochráni Vás pred priamym slnkom, je vzdušný a navyše je to aj pekný letný módny doplnok.

3. Dodržujte pitný režim
V lete je pre organizmus nesmierne dôležité zabezpečiť dostatok tekutín. Najvhodnejšia je čistá voda, nesladené čaje a prírodné šťavy. Nápoje by nemali byť príliš vychladené. Starší ľudia zabúdajú piť, uistite sa preto, že máte poruke vždy fľašu s nápojom.
Náš tip: zabezpečte si malý termoruksak, v ktorom bude vždy pripravená fľaša vody. Z domu odchádzajte vždy s ním.

4. Konzumujte zdravé, ľahko stráviteľné jedlá
Ťažké a mastné jedlá sa v horúčavách neodporúča konzumovať. Takéto potraviny zaťažujú žalúdok a oberajú vás o energiu. Telo by malo prijímať potraviny, ktoré sa dajú ľahko stráviť. Najvhodnejšie sú zeleninové šaláty, polievky, ryby, či čerstvá zelenina. Z mäsa je najvhodnejšia hydina.
Náš tip: Ak sa rozhodnete pre cestoviny či šaláty a máte chuť na dressing, vyberte si ten, ktorý je bez majonézy a pripravte ho tesne pred servírovaním. Najvhodnejší je olivový olej alebo kyslé zálievky.

5. Doprajte si poobedňajšiu siestu
Oddych je pre telo veľmi dôležitý. Preto si po obede doprajte krátku siestu. Organizmus sa zregeneruje a naberie novú energiu. Zároveň sa vyhnete najsilnejšiemu slnečnému žiareniu, ktoré je práve v obedňajšom čase.
Náš tip: Doprajte si len ľahký obed a dostatočné množstvo tekutín.

6. Vyhľadávajte tieň
Na priamom slnku sa zvyšuje riziko prehriatia organizmu, ako aj kolaps. Ak plánujete stráviť deň vonku, uistite sa, že budete mať so sebou slnečné okuliare a pokrývku hlavy. Pomôcť vám môže aj vhodné oblečenie, ktoré je vzdušné a zakryje väčšinu tela. Striedajte pobyt na priamom slnku s pobytom v tieni. Ak sa vám začne točiť hlava, sadnite si do tieňa a doplňte tekutiny. Na zadnú časť krku si prikladajte vreckovku namočenú v chladnej vode.
Náš tip: Všetky dôležité aktivity si naplánujte do 11. hodiny. Vtedy je teplota najnižšia a telo ešte nie je unavené. Splniť vaše povinnosti bude rýchlejšie a menej namáhavé. Prechádzka je vhodná večer.

7. Chráňte sa krémom s UV faktorom
Pokiaľ idete von, používajte opaľovací krém s vysokým UV faktorom. Prípravky na opaľovanie naneste približne 30 minút predtým, ako vyjdete na slnko, aby sa znížilo riziko spálenia pokožky na minimum. Predovšetkým staršia pokožka je veľmi citlivá.
Náš tip: nezabúdajte si dostatočne natrieť uši, okolie očí a nos, pretože tieto oblasti sú vystavené slnku najviac. Často ľudia zabúdajú aj na krk, čelo a priehlavky. Najcitlivejšie sú pery, pretože majú najnižšiu schopnosť vytvárať si vlastnú ochranu. Používajte preto krém na pery s veľmi vysokým ochranným faktorom.

8. Správne vetrajte
Počas horúceho leta nie je dôležité len vyvetrať byt, ale zároveň ho aj vychladiť. Pokiaľ sú tropické dni, teplo sa za pár dní dokáže naakumulovať do stien a v byte je ešte teplejšie. Najúčinnejšie vetranie je v noci. Hneď, ako sa vzduch ochladí, je potrebné urobiť „prievan“. To znamená otvoriť okná v byte na kríž tak, aby sa zabezpečila čo najlepšia cirkulácia vzduchu. Počas celej noci je potrebné nechať okná otvorené aspoň na "vetračky". Ako náhle sa vzduch v byte ranným slniečkom začne ohrievať, najefektívnejšie je zatvoriť všetky okná a zatiahnuť žalúzie.
Náš tip: Pokiaľ je teplo naozaj neznesiteľné, prekryte okná plachtou, alebo látkou namočenou do studenej vody. Byt sa tak o čosi viac ochladí. Schladiť byt pomôže aj ventilátor. Nasmerovaný by mal byť tak, aby nedochádzalo k priamemu ochladzovaniu povrchu tela.

9. Dajte si vlažnú sprchu
Ak vám je príliš teplo a necítite sa dobre, vyskúšajte vlažnú sprchu. Začínajte s teplejšou vodou a postupne prechádzajte ku vlažnej. Rovnako tak začínajte od chodidiel a postupujte smerom hore. Vlažná sprcha vás príjemne osvieži a zbaví vás potu.
Náš tip: nikdy si nedávajte ľadovú sprchu. Spôsobilo by vám to teplotný šok. Ak ste pri vodnej ploche, vchádzajte do nej postupne a ochladzujte sa.

10. Ostaňte v kontakte
Horúčavy v kombinácii s dehydratáciou môžu spôsobovať bolesti hlavy, dezorientáciu, nevoľnosť, dokonca mdloby. Je preto dôležité, aby ste boli vždy v kontakte so svojimi blízkymi. V prípade potreby by ste mali byť pripravený privolať si pomoc. Preto majte pri sebe stále mobilný telefón s uloženými číslami, na ktoré môžete v prípade núdze zavolať.
 

PARTNERI
  • Počet zobrazení: 1,499,177