Fitparky už aj pre slovenských seniorov

 O športoviskách pre seniorov ste sa a stránkach www.seniorhelp.sk mohli dočítať aj v reportáži o živote seniorov v Pekingu TU. Avšak už aj slovenskí seniori budú môcť využívať špeciálne cvičné stroje vo fitparkoch pod holým nebom na sídliskách, v parkoch, ale aj v areáloch sociálnych zariadení pre seniorov. Myšlienka založenia fitparkov vznikla vďaka Nadačnému fondu ZSE a Nadácii Socia pri príležitosti Európskeho roka starnutia a porozumenia medzi generáciami 2012. Cieľom týchto moderných športovísk, vytvorených špeciálne pre seniorov, je zlepšiť kondíciu a pohybové zručnosti starších ľudí a zapojiť ich do diania vo svojom okolí.

V prvej vlne vznikne 12 rôznych zaujímavých fitparkov, ktoré budú môcť využívať predovšetkým seniori na západe Slovenska.

V Bratislave budú dva zo štyroch fitparkov určené širokej verejnosti. Jeden bude súčasťou bratislavskej Medickej záhrady v Starom Meste. Tá sa otvorí nielen aktívnemu oddychu starších ľudí, ale aj ľuďom so zdravotným či sociálnym znevýhodnením. Ďalšou lokalitou, kde bude fitpark, určený širokej verejnosti, vznikne, je prírodný areál Kuchajda v Bratislave.
V Palárikove vybudujú fitpark pre seniorov v areáli bývalej materskej škôlky, ktorá susedí s historickým anglickým parkom. Seniori budú mať k dispozícii cvičné stroje na precvičovanie ramien, pása, naťahovacie zariadenie či šliapadlo a nebudú chýbať ani pravidelné tréningy s inštruktorom. Budova materskej škôlky by sa mala stať, až deti odrastú, priestorom pre seniorov.
V Senici vznikne fitpark priamo v mestskom parku. Pri osádzaní cvičných strojov budú pomáhať aj dobrovoľníci. Mesto ponúkne seniorom okrem cvičebných nástrojov aj prednášky o zdravom pohybe spojené s praktickými ukážkami cvičení.
Ďalšie fitparky pribudnú počas tohtoročného leta aj v Trnave, Šali, Leviciach, Topoľčanoch, Hurbanove a v obci Brezolupy. Ich vznik podporil Nadačný fond ZSE v Nadácii Pontis sumou 70-tisíc eur.

PREHĽAD PODPORENÝCH FITPARKOV

Bratislava
Hlavné mesto Bratislava - Senior fitpark ZORA
Mestská časť Bratislava – Staré Mesto – Medická záhrada
Mestská časť Bratislava – Nové Mesto - Starneme aktívne
OZ Šanca pre nechcených, Bratislava - Senior FITT Náruč

Trnavský samosprávny kraj
Mesto Trnava – Senior park
Mesto Senica - Vonkajšie fitnes pre seniorov

Nitriansky samosprávny kraj
Mesto Levice - Vek nerozhoduje
Mesto Šaľa - FIT priestor pre seniorov
Mesto Topoľčany - Fit park pre seniorov
Hurbanovo (okr. Komárno), Zariadenie sociálnych služieb MAGNÓLIA - Seniori v pohybe
Obec Palárikovo (okr. Nové Zámky) - Fitpark pre seniorov

Trenčiansky samosprávny kraj
Obec Brezolupy (okr. Bánovce nad Bebravou) - Senior park

Informácie z Nadácie Pontis, foto archív www.seniorhelp.sk.
 

Späť na aktuality Zobraziť staršie články
PARTNERI
  • Počet zobrazení: 1,494,339